Välkommen gäst ( Logga in | Registrera )

 

> Hjälp med material val till golv
*David
inlägg 4 Jan 2008, 22:51
Inlägg #1


Oregistrerad









Hej alla.

David heter jag och håller på att bygga om en bokbuss till racebuss (roadracing)

Jag har rivit ut allt i bussen, ink golv,väggar och isolering. Jag har tänkt att isolera med cellplast och sen sätta dit en åldersbeständig plastfolie och en plyfaskiva, lite samma princip som i hus.

Enligt mig så borde ju fukten stanna i bussen och det borde inte rosta mer i väggarna om man gör så, men frågan är vad gör jag med golvet?

Jag håller på att byta ut en del sönderrostade balkar och har tänkt att lägga ut formplyfa i golvet men ska jag behandla den med nåt undertill för att hålla fukten borta (gör jag det så kan ju fukten fastna mellan plastfolien och den eventuella fuktspärren)

Eller räcker det med en obehandlad formplyfa??
Vad är det i nya bussar??

Det blev lite långt det här men jag har läst alla trådar och hittar inte svaret.
Det jag däremot hittar är en jäkla massa kunskap och erfarenhet, så hjälp mig nu!

MVH / David
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Reply to this topicStart new topic
Svar
JohnyoAnnSofie HBV120
inlägg 5 Jan 2008, 22:48
Inlägg #2


Gold Member
*****

Grupp: HBV Medlem
Inlägg: 383
Registrerad: 2-October 06
Medlemsnummer: 108



Jo det är nog troligt att man behandlat plyfan med nåt preparat för att den inte ska suga fukt och mögla
All inredning vi gjort av plyfa har vi lackat med båtlack ( ej vattenbaserad ) det har funkat bra hittils.
Det säkraste svaret får du nog av någon firma som reparerar husvagnar, dom är ju som bekant den sämsta konstruktion som överhuvudtaget tillkommit

Mvh Johny[font=Comic Sans Ms]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Inlägg i det här ämnet


Reply to this topicStart new topic
1 användare läser det här ämnet (1 gäster och 0 anonyma användare)
0 medlemmar:

 



Lo-Fi version Tid: 28th July 2025 - 07:23
Designed from: InfinityStyles.com