Välkommen gäst ( Logga in | Registrera )

 

> Ljuddämpare
Jonas HBV 152
inlägg 7 Aug 2007, 18:42
Inlägg #1


Superior Member
****

Grupp: HBV Medlem
Inlägg: 77
Registrerad: 2-August 07
Från: Stockholm
Medlemsnummer: 399



Hej,

Jag har hittat en bra kille som kan hjälpa mig att svetsa ihop ett nytt bra avgassystem till min kära Scania B110/Kutter 7, 1969, men letar förtvivlat efter en ljuddämpare... Nya kostar de mellan 6 och 10.000:- på Scania eller Volvo, vilket inte riktigt funkar för mig... Har varit runt på en del skrotar men inte hittat något... Ringde Hölö/Mörkö demonteringen men de sa att de bara hade små, breda dämpare (till moderna bussar med motorn bak)... Jag behöver en (kan egentligen se ut lite hursomhelst, finns en massa utrymme under) dämpare som är avlång och har in- och utgång i varsin ände,

Någon som har en idé eller gott råd?

Vill minnas att jag läste här på forumet att någon hade satt dit dubbla bil-ljuddämpare med gott resultat - funkar det verkligen på en Scania DS 11:a...? Det verkar lite underdimensionerat, borde det inte påverka uteffekten på motorns kraft...?

De billjuddämpare som finns att köpa på typ Biltema, som är till större bilar, /SUV, V8:or mm/ verkar ju vara i samma dimension i rören, ca 80 mm, borde det vara OK då...?

Hejsan

Jonas HBV 152

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Reply to this topicStart new topic
Svar
*frazze
inlägg 9 Aug 2007, 17:04
Inlägg #2


Advanced Member
***

Grupp: HBV Gäst
Inlägg: 25
Registrerad: 12-December 06
Medlemsnummer: 223



Hej.
Har idag köpt en ljuddämpare till min Volvo F86. Försökte själv hitta något på skroten förjäves, efter lite surfande hittade jag en helt ny för 1680:- ink. moms. Inte värt att hålla på med gammalt rostigt skrot om man får nytt för det priset. Surfa in på www.lvd.nu och kolla om du hittar nån till din buss.

/Pierre
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Inlägg i det här ämnet


Reply to this topicStart new topic
2 användare läser det här ämnet (2 gäster och 0 anonyma användare)
0 medlemmar:

 



Lo-Fi version Tid: 22nd September 2025 - 22:45
Designed from: InfinityStyles.com