Välkommen gäst ( Logga in | Registrera )

 

> Kondens i sidofönster
Stefan Färlind HBV 78
inlägg 20 Feb 2006, 21:30
Inlägg #1


Advanced Member
***

Grupp: HBV Medlem
Inlägg: 28
Registrerad: 5-November 05
Från: Hultsfred
Medlemsnummer: 65



Hej!

Har sedan en tid haft kondens i sidorutorna på våran husbuss. Planerar nu i samband med renoveringen invändigt åtgärda detta och behöver råd och tips:

Hur monterar man ur och i rutorna enklast utan att skada gummilister mm ?
När det har bildats en vit beläggning på rutorna är det då för sent för en renovering eller går det att polera bort?
Finns det firmor som tillverkar nya bussrutor till gamla bussar (Säffle -70) och i såfall till en vettig penning?
Finns det någon firma som säljer begagnade rutor till dessa bussar?
Är det svårt för en normalhändig personal all lägga om rutorna själv?
Tacksam för detaljerade beskrivningar.

Med vänliga hälsningar

Stefan Färlind, HBV 78
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Reply to this topicStart new topic
Svar
Björn HBV33
inlägg 8 Mar 2006, 16:08
Inlägg #2


Oregistrerad









Hej

Har samma problem i min gamla turistbuss.
Men det skall vara lufttomt och helt tätt mellan glasen, annars börjar ju problemen igen. Så att göra det själv blir nog svårt om man inte har tillgång till en vacuumkammare eller så.

En annan mera radikal metod är förstås att slå sönder den inre rutan och köra med enkelglas, fast då blir ju givetvis värmeisoleringen sämre.

Att köpa gammalt glas från skrotade bussar som är runt 30 år är ingen större ide, de är oftast lika dåliga. Vi plockade rutor från en Säffle ledvagn byggd ca 1990, och i hela bussen fanns det bara 3-4 rutor som inte drabbats av kondens.

/Björn HBV 33
Go to the top of the page
+Quote Post

Inlägg i det här ämnet


Reply to this topicStart new topic
1 användare läser det här ämnet (1 gäster och 0 anonyma användare)
0 medlemmar:

 



Lo-Fi version Tid: 23rd September 2025 - 09:15
Designed from: InfinityStyles.com