![]() |
Välkommen gäst ( Logga in | Registrera )
![]() |
*Conny |
![]()
Inlägg
#1
|
Gold Member ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Grupp: HBV Gäst Inlägg: 122 Registrerad: 10-September 12 Medlemsnummer: 2286 ![]() |
Körde in bussen i höstas/vintras med hjälp av extra batterier då de som satt i var slut. De hade stått på laddning mer än ett dygn innan men helt döda så tog inte emot laddning. När bussen startat så gick den att flytta men kopplingen kändes ovanligt hård och framdörren ville inte gå igen. Idag när jag startade den så går trycket upp som det ska till bromsarna men framdörren har inget tryck. Skulle stänga av bussen och då funkade inte det heller. Försökte då få "kärringstopp" men bussen rörde sig inte när jag släppte upp kopplingen oavsett vilken växel som låg i. Nån som har några tips på var jag ska börja leta? Jag hoppas på en trasig säkring eller nåt annat enkelt.
-------------------- Alpus 260 SR byggd på Volvo B10m -85.
|
![]() ![]() |
*Conny |
![]()
Inlägg
#2
|
Gold Member ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Grupp: HBV Gäst Inlägg: 122 Registrerad: 10-September 12 Medlemsnummer: 2286 ![]() |
Inget elfel. Bara en massa tryckluft som inte kom dit det skulle. Fick två oberoende tips om att kolla fyrkretsventilen och att fylla tankarna med hjälp av garagekompressorn istället för med bussens egna. Tog lång tid, säkert 25 min så frågan är om de fortfarande kärvar så bussen inte orkar att fylla dem själv. Nu fylldes bromsarna sist medans när jag använder bussens kompressor så fyller den bara bromsarna. Lamporna lyser som de ska så troligen var det elfel i mitt huvud och kopplingen är väldigt lätt igen. Fundera dock på att plocka isär dessa ventiler. Hur mycket prylar är det som flyger iväg när man öppnar en sån? Har fått för mig att jag hört att det sitter en eller två på en buss men jag tror jag hittat fem! Bifogar bild. Fyra på rad och en bakom den innersta.
![]() -------------------- Alpus 260 SR byggd på Volvo B10m -85.
|
![]() ![]() |
Lo-Fi version | Tid: 6th May 2025 - 15:06 |
Designed from: ![]() |