![]() |
Välkommen gäst ( Logga in | Registrera )
![]() |
*Conny |
![]()
Inlägg
#1
|
Gold Member ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Grupp: HBV Gäst Inlägg: 122 Registrerad: 10-September 12 Medlemsnummer: 2286 ![]() |
I min buss så saknas det bälte på alla platser. Som van bilförare så känns det väldigt olustigt att inte sitta bältad när man kör. Nu förmodar jag att vid en frontalkrock med större fordon spelar det ingen roll med eller utan bälte då deformationszonen är noll men kan ju finnas andra tillfälle då ett bälte kan vara till nytta, eller hur funderar ni andra? Nån som har bra tips på vart jag kan hitta stol med trepunktsbälte? Har tittat på några nya men de är väldigt dyra tycker jag.
-------------------- Alpus 260 SR byggd på Volvo B10m -85.
|
![]() ![]() |
Hasse HBV 253 |
![]()
Inlägg
#2
|
![]() Gold Member ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Grupp: HBV Medlem Inlägg: 520 Registrerad: 9-February 12 Medlemsnummer: 2207 ![]() |
Jag har nog haft tillräckligt många gamla fordon som saknat bälte att jag inte får några olustkänslor i bussen heller. Kanske har flera år i lastbil där vi haft dispens för att slippa bälte gjort sitt till och framför allt var sovandet på hatthyllan i föräldrarnas bil på 60 talet (då ingenting var farligt) luckrat upp mitt säkerhetstänk till ett minimum så jag tuffar vidare utan.
Bälte är bra i de flesta fall, i alla fall om man krockar ![]() |
![]() ![]() |
Lo-Fi version | Tid: 15th May 2025 - 14:16 |
Designed from: ![]() |