Välkommen gäst ( Logga in | Registrera )

 

 
Reply to this topicStart new topic
> En historia bara...
LenaHBV72
inlägg 25 Jan 2006, 00:20
Inlägg #1


Gold Member
*****

Grupp: HBV Medlem
Inlägg: 127
Registrerad: 26-March 05
Medlemsnummer: 33



Här kommer en historia som jag fann idag på en annan länk och tog mig friheten att kopiera.
food-smiley-004.gif
SYLTBURKEN OCH ÖLET

När livet ibland ger mer än du kan klara, när 24 timmar inte räcker till minns då syltburken och ölet.

En professor i filosofi står framför sin klass med några saker framför sig på katedern. När lektionen börjar lyfter han utan att säga något fram en stor och tom syltburk och fyller den med golfbollar. Han frågar sedan studenterna om burken är full. De nickar jakande.

Så plockar professorn upp en låda med små färgade kulor och häller dom i burken. Han skakar burken lätt och kulorna finner vägen till hålrummen mellan golfbollarna. Igen frågar han studenterna om burken är full. De nickar jakande igen.

Professorn tar då upp en påse med sand och hällen den i burken. Självklart fyller sanden hålrummen mellan golfbollar och kulor. Återigen frågar han studenterna om burken är full ock studenterna svarar med ett rungande JA.
Professorn plockar då fram en stor burk öl under katedern och häller hela innehållet i burken, vilket effektivt fyller upp hålrummen mellan sandkornen.
Studenterna börjar nu skratta.

Nu säjer professorn när skrattet lagt sig, ponera att denna burk representerar ditt liv.
Golfbollarna är de viktiga sakerna i livet, din familj, dina barn, din hälsa, dina vänner, dina favoritsysselsättningar, saker som om allt annat försvann och bara de sakerna återstod så skulle ditt liv fortsatt vara fullständigt.

De små kulorna representerar de andra sakerna som betyder något, ditt jobb, din bil, ditt hus.

Sanden är allt annat, de små sakerna.

Om du först häller sanden i burken, fortsatte professorn, blir det ingen plats till golfbollarna och småkulorna. Det samma gäller i livet. Om du spenderar för mycket tid och energi på de små sakerna får du aldrig plats till de sakerna som är viktigast för dig. Koncentrera dig på de saker som är viktigast i ditt liv. Lek med barnen, ta dig tid till motion, bjud ut din kära på middag, spela 18 hål till. Det blir alltid tid kvar till att städa huset och kasta soporna. Ta hand om golfbollarna först, det som verkligen betyder något. Prioritera. Resten är bara sand.

En av studenterna sträckte upp handen och undrade vad ölet representerade.
Professorn log. Jag är glad att du ställde den frågan. Det visar bara att hur fulländat dit liv än kan verka, finns det alltid plats för en stor öl!
food-smiley-004.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
kenthbv91
inlägg 9 Apr 2006, 22:14
Inlägg #2


Oregistrerad









Walt Disney production har tvingats avskeda snövit.Dom hittade henne sittandes grensle över ansiktet på pinocio skrikandes ljug din jävel,ljug. laugh.gif hbv91 devil_5.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
MarieHBV91
inlägg 4 Jun 2006, 01:48
Inlägg #3


Newbie
*

Grupp: HBV Medlem
Inlägg: 0
Registrerad: 17-March 06
Från: Svenljunga
Medlemsnummer: 85



En historia bara! Vad är det för likhet på en blondin o en ekorre? Båda gillar saftiga ollon! VAD gjorde blondinen som fick tvillingar? Gick ut o letade efter den andra pappan!. Vad kallar man två hjärnceller i en blondins huvud? Finns inget ord för det , eftersom det aldrig inträffar. tongue.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
MarieHBV91
inlägg 4 Jun 2006, 01:57
Inlägg #4


Newbie
*

Grupp: HBV Medlem
Inlägg: 0
Registrerad: 17-March 06
Från: Svenljunga
Medlemsnummer: 85



Det var en gång en blondin som kom in hos en frisör. Hon hade ett par hörlurar på sej. hon sade till frisören att han absolut inte fick ta av henne hörlurarna. Frisören klippte o klippte o efter en halvtim. hde han klippt allt utom just vid hörlurarna.- Asch, tänkte frisören, nu måste jag ta av henne lurarna. Frisören tog av henne hörlurarna o blondinen föll död ner på golvet. Frisören blev förtvivlad o visste inte var han skulle ta vägen.Vad dog hon av? Han tog upp lurarna o i dem kunde han höra: Andas in ,andas ut,andas in andas ut.... blink.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 användare läser det här ämnet (1 gäster och 0 anonyma användare)
0 medlemmar:

 



Lo-Fi version Tid: 16th September 2025 - 10:55
Designed from: InfinityStyles.com